İstanbul’da Büyük Dönüşüm Başlıyor…

İstanbul’da Büyük Dönüşüm Başlıyor…

Megakentte büyük dönüşüm başlıyor. 1 Ekim’de açılacak Meclis’in öncelikli gündemi İstanbul Yasası olacak. Kentsel dönüşümün önündeki engeller kaldırılacak.

İstanbul’da beklenen büyük deprem nedeniyle mega kentte kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Yeni binaların yapımı için de harekete geçiliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AK Parti grubu, yeni kentsel dönüşüm yasa teklifi üzerinde çalışmalarına başladı.

Sabah Gazetesinin haberine göre teklif gelecek günlerde son şeklini alarak meclis gündemine taşınacak. Yasanın çıkmasıyla İstanbul’da dönüşümün hızlanması hedefleniyor.

İstanbul’un bazı ilçeleri yoğunluklu olmak üzere imar kaynaklı sorunlar bulunuyor. Okul, spor salonu, park gibi amaçlarla ayrılmış imara kapalı alanların önemli bölümüne geçmişte binalar yapıldığı tespit edildi.

İstanbul’un ilçelerindeki binaların yüzde 10’a yakın bölümünün bu şekilde imara kapalı alanlar üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu alanlar imara kapalı olduğundan depreme dayanıksız yapılar yıkılıp yenisi yapılamıyor. Binalarda oturanlar da ruhsat alamayacağı için dönüşüme yanaşmıyor.

Yasa kapsamında öncelikli olarak bu sorunun çözümü sağlanacak. İmara kapalı alanlarda evi olanlar için rezerv alanlarda belli ücret karşılığında konut verilecek. Vatandaşa rezerv alandaki ev için düşük faiz ve uygun taksit olanağı sağlanacak.

İmara kapalı alanlarda yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmayacak. Buralar ya amacına uygun kullanılacak ya da yeşil alanlar, parklara çevrilecek.

Şu andaki kentsel dönüşüm mevzuatında riskli binalarla ilgili yıkım aşamasında bir sorun yaşanmıyor. Sorun, yıkılan binanın yerine yenisinin yapımı aşamasında ortaya çıkıyor.

Örneğin yeni yapılacak binanın ruhsatı için belediye başvurusunda tüm maliklerin rıza ve imzası gerekiyor. Uzlaşma sağlanamadığı için de işler uzadıkça uzuyor. Dönüşümün her aşamasında kararlara üçte iki çoğunluk koşulu getirilmesi düşünülüyor.

Evini kentsel dönüşüme verenlere yapılan kira yardımlarının da arttırılması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kentsel dönüşümle ilgili bir başkanlık kurulacak.

0 (532) 467 50 77
Whatsapp
Konum